Kurslar


Kurslar

Yıl içinde birçok defa, farklı dillere ve düzeylere yönelik programlar hazırlanmaktadır.

Kurslar “A1, A2 (başlangıç), B1, B2 (orta), C1 (ileri)”, olmak üzere toplam 5 aşamadan oluşmaktadır. Düzeyler Avrupa Birliği Dil Gelişim Dosyası temel alınarak belirlenmiştir. Kursa yeni kaydolan öğrenciler, önce düzey belirleme sınavına alınır, bu sınavda aldıkları puanlara göre dil düzeylerine uygun sınıfa alınırlar. DEDAM’da öğrenciler için kültürlerarası iletişimi destekleyen dinleme, okuma, konuşma ve yazma olarak dört temel dil becerisini geliştiren ders programı uygulanır.

Yabancılar için düzenlenen Türkçe derslerin DEDAM öğretim elemanları tarafından projeler çerçevesinde oluşturulan ders malzemeleri kullanılmaktadır. A1 ve A2 düzeyi için hazırlanan malzemeler kitaba dönüştürülmüş ve İzmir Yabancılar için Türkçe ” adıyla ilgilenenlerin hizmetine sunulmuştur.

Derslere ek olarak öğrencilerin Türk kültürünü tanımasını sağlamak amacıyla geziler, film gösterimi, toplu okuma ve yorumlama etkinlikleri yapılmaktadır.

Kurslara katılan tüm öğrenciler kursa katıldıklarını belgeleyebilirler. Genel dil kurslarında, öğrencilere başarılıyla tamamladıkları düzeylere yönelik sertifika verilmektedir. DEDAM sertifikası YÖK ve DEÜ bağlantılı üniversiteler (Avrupa) tarafından tanınmaktadır.

Genel dil kurslarının yanında YDS’ye ve hazırlık atlama sınavlarına yönelik dersler ve test çözme çalışmaları da yapılmaktadır.

İsteğe bağlı olarak diğer dillerde de kurs programları düzenlenebilir.

Her dil için, “Kurslar” başlığı altındaki başvuru formu doldurularak çevirimiçi (online) önkayıt yaptırmak mümkündür. Her dönem hazırlanan kurs programlarının size duyuru olarak gönderilmesini isterseniz dedam@deu.edu.tr adresine mail gönderip ilgilendiğiniz dili ve duyuru maili almak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

  KURSLARLA İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR

* Kursa başvuru için dedam.deu.edu.tr adresinden ücretsiz ön kayıt yapılması gerekmektedir.

* Site üzerinden yapılan sadece ön kayıttır. Kesin kaydınızın gerçekleşebilmesi için programda belirtilen kurs başlangıç günü ve saatinde DEDAM’da olmanız ve kesin kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

*Ön kayıt formunu doldurduktan sonra kursa katılmaktan vazgeçmeniz durumunda kursun başlangıç tarihinden en az 3 gün önce DEDAM’ı (0 232 463 02 67) arayarak ya da dedam@deu.edu.tr adresinden e-posta göndererek bilgi vermenizi rica ediyoruz.

* Sınıflar en az 10 öğrenciyle açılır.

* Tüm öğrencilere, DEÜ personeline ve gruplara (10 kişi) indirimli ücret uygulanmaktadır.

* Konuşma kursu ve Genel dil kursları için merkezimizde Düzey Belirleme Sınavı uygulanmaktadır.

* Sınıfta kullanılan ek malzemeler için kurs ücretinden ayrı fotokopi ücreti alınmaktadır.

* Başlamış bir kursa sonradan dahil olmak mümkün olabilir, ancak bu duruma sınıfın öğretim elemanı karar verir ve geçmiş konulara yönelik sorumluluk öğrenciye aittir. Kursa geç başlayan öğrencilerin de kurs ücretinin tamamını ödemesi gerekmektedir.

* Kurslar, paketler halinde düzenlenmiştir, kursa kesin kayıt yaptıran öğrencilerin kursa devam etmemeleri durumunda da programda belirtilen ücretinin tamamını ödemesi gerekmektedir.

* Genel Dil Kurslarının sonunda sınavda başarılı olan tüm katılımcılara DEÜ onaylı sertifika verilecektir. Sertifikalarımız YÖK ve bağlantılı Erasmus üniversiteleri (Avrupa) tarafından tanınmaktadır.

* Kurslarla ilgili sorularınız için dedam@deu.edu.tr  adresine ileti yollayabilir, 0 232 463 02 67 no’lu telefonu arayabilir ya da öğretim elemanlarına yukarıda verilen telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

* Kursa katılacak olan konaklama ile ilgili problemi olan öğrencilere DEDAM tarafından bir hizmet sunulmamaktadır. Bu konuda çok problem yaşayanlara yardım edilebilmektedir ancak sorumluluk DEDAM’a ait değildir.

* İkamet izinleri  ile ilgili koşullar T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. 

Önkayıt İşlemleri

– Önkayıt yaptırmadan önce kurslarla ilgili genel açıklamaları mutlaka okuyunuz.

– Önkayıt için seçtiğiniz dile bağlantı olarak açılan başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

– Önkayıt formuna özellikle iletişim bilgilerinizi doğru olarak girmeniz rica olunur, kursun iptal olması, ertelenmesi gibi durumlarda sizinle önkayıt formundaki iletişim bilgileriniz aracılığı ile iletişime geçilecektir.

– Sınıfların açılıp açılmayacağı gelen önkayıt formuna bağlı olarak belirlendiğinden kursa katılmayı düşünmüyor, ancak kurs ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, lütfen kayıt formunu doldurmayınız. dedam@deu.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

  • Önkayıttan sonra kursa katılmaktan vazgeçmeniz durumunda DEDAM’a haber vermenizi rica ederiz.

Kesin Kayıt İşlemleri

1. Yabancı Öğrenciler için

Kursun başladığı ilk gün kesin kayıt işlemleri yapılır.

Kayıt formu

Pasaport fotokopisi

1 fotoğraf

Kurs ücretini yatırdığına dair dekont  (Ücret, kursun açılacağı kesinleştikten sonra DEDAM sekterliğinden verilen hesap numarasına yatırılır.)

* Pasaportu olmayan yabancı öğrencilerin kaydı kesinlikle alınmaz.

* 10 günden fazla devamsızlık yapan yabancı öğrencinin kaydı silinir ve durum Göç İdaresine bildirilir.

 

2. Türk Öğrenciler için

Kursun başladığı ilk gün kesin kayıt işlemleri yapılır.

Kayıt formu

Kimlik fotokopisi

1 fotoğraf

Kurs ücretini yatırdığına dair dekont (Ücret, kursun açılacağı kesinleştikten sonra DEDAM sekterliğinden verilen hesap numarasına yatırılır.)

* Kursa kesin kaydını tamamlayan öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı kursa devam etmediklerinde kurs ücretleri kendilerine geri ödenmez.